ISPS Skyddsansvarigkurs

ISPS-koodi ja STCW A-VI/5

Vi anordnar kurser för sjöfartsskyddsansvariga i enlighet med ISPS-koden på begäran och även kurser för enskilda personer. Tvådagarskursen ger behörighet som sjöfartsskyddsansvarig för fartyg (SSO), sjöfartsskyddsansvarig för hamnanläggningar (PFSO) och sjöfartsskyddsansvarig för företag (CSO).

För att erhålla det kompletterande behörighetsbeviset för sjöfartsskyddschef (Traficom) krävs, utöver denna utbildning, minst 12 månaders sjötjänstgöring eller sjötid och kunskap om fartygsdrift.

Utbildningen till hamnskyddschef lämpar sig för personer som arbetar inom hamnsektorn och som känner till grunderna i hamnverksamhet. Hamnskyddsansvariga och annan nyckelpersonal inom sjöfartsskyddet godkänns av Transport- och kommunikationsverket (Traficom). Ett av villkoren för godkännande är att den person som ska godkännas genomgår en säkerhetsutredning, som utförs av skyddspolisen.

Om du är osäker, kontrollera med Traficom vilka kurser du behöver delta i innan du anmäler dig till en kurs.

Kursens längd
Två dagar
Kursplats
Lojo
Pris
580 € / person (inkl. moms). I priset ingår lunch och kaffe. För en extra avgift finns möjlighet till boende på kurshotellet.

Anmälan till öppna kurser

18. – 19.8.2026 Anmäl dig